Eveniment
Un nou Centru Chirurgical Cardiovascular va fi construit la Târgu Mureș, anunță premierul Nicolae Ciucă
Premierul Nicolae Ciucă a anunțat joi, 2 martie 2023, o investiție de peste 500 de milioane de lei pentru construirea unui nou Centru Chirurgical Cardiovascular al Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant din Târgu Mureș.
Premierul Nicolae Ciucă Prima a vizitat joi Institutul Inimii din Târgu Mureș, despre care spune că este „un loc special, unde zeci de mii de copii și pacienți de toate vârstele au primit o nouă șansă la viață”.
„Progresul activității medicale de aici este impresionant. I-am asigurat de toată susținerea mea și a Executivului în proiectul de extindere pe care îl derulează”, susține premierul.
Acesta a spus că, recent, Guvernul a aprobat construirea unui nou Centru Chirurgical Cardiovascular al Institutului de Urgență pentru Boli Cardiovasculare și Transplant din Târgu Mureș. Investiția, de peste 523 de milioane de lei, va fi asigurată din PNRR, va duce la creșterea cu peste 50% a capacității de a realiza intervenții medicale.
(sursa: Mediafax)
sursa foto: Facebook / Nicolae Ionel Ciucă
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Echipa de baschet U-BT Cluj-Napoca a învins, joi, pe Aris BC Salonic, în deplasare, într-un meci din EuroCup cu scorul de 98-88, la o diferență de 10 puncte.
…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Licitație pentru delegarea gestiunii serviciului de transport de persoane, la Aiud. Care sunt tarifele maxime
Primăria Aiud a lansat o licitație pentru delegarea gestiunii serviciului de transport public local de persoane pe raza municipiului, pentru următorii șase ani.
Licitația a fost lansată pe data de 4 decembrie, în platforma SEAP. Valoarea totală estimată a contractului este de 9.906.736,26 de lei, fără TVA.
Potrivit documentației, serviciul de transport public local de persoane prin curse regulate este parte componentă a…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
Hoț care a furat un portofel, prins de jandarmi la Târgul de Crăciun din Piața Unirii. Cine este păgubitul
Jandarmii din cadrul Grupării de Jandarmi Mobile „Ștefan Cicio-Pop” Cluj-Napoca, aflați, joi, în misiune de asigurare a ordinii publice la Târgul de Crăciun din…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
FOTO Poșta Română: flotă operațională complet modernizată și lansarea primului oficiu poștal modular – ghișeu universal
Compania Națională „Poșta Română”, liderul serviciilor poștale și logistice din România, anunță un moment definitoriu în procesul amplu de transformare instituțională și operațională, odată cu lansarea noii flote modernizate de autovehicule și inaugurarea primului oficiu poștal modular – ghișeu universal.
Potrivit reprezentanților companiei, aceste două proiecte reprezintă primele repere concrete ale…
Citește mai mult pe Alba24.ro


