Eveniment
Vârstnic din Alba Iulia păgubit de un tânăr din județul Cluj. Prejudiciul se ridică la suma de 28.000 lei

O sumă de aproape 30.000 lei a fost sustrasă de un tânăr din judeţul Cluj de la un vârstnic din Alba Iulia. Victima, un bărbat din Alba Iulia, l-a angajat pe hoț pentru niște lucrări de reparație.
„Poliţiştii de investigaţii criminale din cadrul Poliţiei Municipiului Alba Iulia l-au identificat pe un tânăr de 21 de ani, din Câmpia Turzii, judeţul Cluj, ca persoană bănuită de comiterea unui furt. În sarcina acestuia s-a reţinut faptul că, în timp ce efectua lucrări de reparaţie la scocurile unei locuinţe care aparţine unui bărbat de 74 de ani din Alba Iulia, i-ar fi sustras vârstnicului suma de 28.000 de lei”, se precizează în comunicat.
Potrivit sursei citate, prejudiciul a fost recuperat şi restituit păgubitului.
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Alba
Raport de admitere în Senat pentru legea privind pedepsirea șoferilor drogați. Pedepse de la unu la cinci ani

Comisiile juridică și de sănătate din Senat au acordat, luni, raport de admitere cu amendamente propunerii legislative privind pedepsirea celor care conduc vehicule după ce au consumat droguri sau alte substanțe psihoactive, medicamentele pe baza unei prescripții medicale fiind excluse.
Proiectul a fost amânat de două ori în Comisia juridică pentru a avea timp suplimentar pentru formularea de amendamente.
‘Trebuie să avem…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Loteria Română organizează trageri speciale la Loto, de Paște. Sâmbătă vor avea loc trageri speciale la Loto cu ocazia sărbătorilor de Paște. Joi și duminică nu vor avea loc trageri loto, a anunțat luni Loteria Română.
Loteria Română organizează sâmbată, 19 aprilie 2025, Tragerile Speciale Loto ale Sărbătorilor de Paște, potrivit Mediafax. Pentru fiecare din jocurile Loto 6/49, Joker si Loto 5/40 vor avea loc două…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Administrația Națională de Meteorologie a făcut o estimare a valorilor termice, dar și în ceea ce privește precipitațiile până la data de 27 aprilie.
Chiar dacă această lună a fost cu adevărat capricioasă, de…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Vremea de Paște 2025, în Transilvania și în țară. Variații de temperatură, zile cu ploi. Prognoza până în 27 aprilie pe regiuni

Vremea de Paște 2025, în Transilvania și în țară. Până la finalul lunii aprilie, vor fi perioade cu variații mari de temperatură. Sunt anunțate și zile cu ploi. Temperaturile vor crește în această săptămână până la 25-26 de grade în Transilvania, respectiv 27 de grade în vest. Apoi se răcește și se încălzește din nou.
De Paște, maximele vor varia între 18 și 22 de grade. Sunt anunțate ploi în…
Citește mai mult pe Alba24.ro