Connect with us

Alba

VIDEO: Cum arată Stejarul lui Avram Iancu, minunea naturii din parcul Blajului. De peste 600 de ani, martor al istoriei orașului

Published

on



Fosta grădină a castelului mitropolitan din Blaj adăpostește unul dintre cei mai bătrâni copaci din județul Alba: un stejar de peste 600 de ani, o adevărată minune a naturii. 

Stejarul a fost martorul multor evenimente istorice, petrecute de-a lungul secolelor acolo.

Primul dintre acestea a avut loc la sfârșitul anului 1687 când, în apropiere, se spune că s-a semnat ”Tratatul de la Blaj”, între reprezentanții Imperiului Habsburgic (generalul Caraffa) și ultimul principe ardelean, Mihai Agaffi al II-lea.

Documentul a  marcat pierderea de facto a independenței Transilvaniei și intrarea sub autoritatea monarhiei austriece.

La umbra lui, sub bogata coroană a stejarului, episcopul Inochentie Micu Klein a definitivat planurile orașului, în primăvara anului 1737, scrie pe plăcuța destinată vizitatorilor parcului.

Ulterior a primit denumirea de ”Stejarul lui Avram Iancu”. S-a întâmplat în 1849.

Avram Iancu era prieten din copilărie cu mitropolitul Alexandru Șterca Șuluțiu (1994-1867). Cei doi obișnuiau să petreacă zile întregi, mai ales vara, la umbra acestui copac.

Doar copacul știe ce au discutat cei doi, însă istoria a consemnat că au vorbit despre problemele istorice, culturale și politice ale Transilvaniei.


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Radare de weekend în Alba. Locații în care Poliția Rutieră monitorizează circulația, în perioada 20-21 decembrie

Published

on

Radare de weekend în Alba, 20-21 decembrie. Polițiștii rutieri monitorizează traficul și în acest weekend, în diferite locații din județ. 

Polițiștii rutieri acționează sâmbătă, 20 decembrie, cu sistemul de monitorizare a traficului e-SIGUR, pentru a depista posibile încălcări ale normelor de circulație pe drumurile publice.

Potrivit IPJ Alba, sistemele e-sigur vor acționa în zonele cu risc rutier din județul…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Horoscop de weekend 20-21 decembrie: Moment cosmic de mare putere și transformare, în pragul solstițiului de iarnă

Published

on

Horoscop de weekend 20-21 decembrie: Acest sfârșit de săptămână ne aduce în pragul solstițiului de iarnă, un moment cosmic de mare putere și transformare.

Sâmbăta 20 și Duminica 21 decembrie sunt zile în care energia universului ne îndeamnă să facem bilanțul anului care se apropie de final și să ne pregătim sufletește pentru sărbătorile de iarnă.

Influențele astrale ale acestui weekend sunt deosebit de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Gala Colindului Tradițional din județul Alba, concert tradițional de colinde, la Alba Iulia

Published

on

În seara de miercuri, 17 decembrie 2025, a avut loc o ediție cu miză culturală majoră a Concertului Tradițional de Colinde – Gala Colindului Tradițional din Județul Alba, un eveniment despre care se poate vorbi, după două decenii de continuitate, ca despre o instituție culturală în sine: reper artistic pentru comunitate, exercițiu de memorie colectivă și, în același timp, probă de maturitate artistică.

Faptul că…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Statul a început plata bonificațiilor de 3% pentru firmele care și-au plătit la timp impozitele. Anunțul făcut de Florin Roman

Published

on

Deputatul PNL de Alba, Florin Roman, a anunțat vineri că Ministerul Finanțelor a început plata bonificațiilor de 3% pentru firmele care și-au plătit la timp impozitele.

„Mai bine mai târziu, decât niciodată. Ministrul liberal al Finanțelor, Alexandru Nazare, pune în aplicare un amendament pe care l-am transformat în litera de lege: bonificația de 3% pentru firmele bune platnice, care și-au plătit birurile către stat…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading