Alba
VIDEO: Exemplu de implicare și spirit civic, la Oarda de Sus. Oamenii au tuns iarba, au toaletat copacii și au strâns gunoaiele
Mai mulți cetățeni din cartierul albaiulian Oarda de Sus au dat dovadă sâmbătă de implicare și spirit civic. Pentru a da o altă față locului în care trăiesc, aceștia s-au mobilizat în echipe, au tuns iarba de pe marginea drumului, au toaletat arborii și au strâns gunoaiele.
„Nu este nevoie decât de puțin timp și multă bunăvoință, pentru ca locul în care trăim să capete o altă față.
Astăzi, comunitatea din Oarda de Sus, a dat dovadă de toate acestea și de la mic, la mare, a dat o altă față locului în care a ales să trăiască.
S-a pornit de la Pistol și s-a ajuns până la Cămin. S-a tuns iarba de pe marginea drumului, s-au toaletat arbuștii și s-au strâns gunoaiele. Nu s-a uitat nici de curtea școlii din Oarda de Sus și nici de curtea bisericii. Oamenii au fost vrednici!
Mulțumesc tuturor pentru implicare și sper ca acțiunea de astăzi să fie doar începutul unei cosmetizări a zonei!”, a scris asistenta Marcela Vîlcan, consilier local PNL, pe pagina de Facebook.
sursa, foto: Marcela Vîlcan
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Deputatul Florin Roman, despre o posibilă revenire a lui Orban în PNL: „Nu cred ca reformarea poate începe cu bunicul Orban”
Deputatul Florin Roman a transmis luni că reformarea PNL nu poate începe cu revenirea în partid a „bunicului” Ludovic Orban.
„Observ că se vorbește tot mai mult de revenirea în PNL a lui Ludovic Orban. Asta după ce a înjurat la greu liderii PNL și pe Klaus Iohannis. „PNL este sluga PSD”, spunea în ultimii doi ani Orban, același Orban care a fost instalat de două ori ca premier cu voturile PSD, condus de Marcel…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Noua Dacia C-Neo, model care urmează să fie lansat în 2026, a fost surprinsă recent în teste pe Autostrada A10, lângă Alba Iulia. Trei mașini prototip, acoperite cu folie de camuflaj, au fost fotografiate în timp ce se aflau într-un spațiu de servicii de pe Autostrada A10, în zona localității Oarda, lângă Alba Iulia.
Noul break-crossover are o lunetă cu un unghi destul de înclinat, similar cu Audi A6 Allroad și va…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Schimbări fiscale de la 1 ianuarie 2026: Impozit crescut pe dividende, reguli noi la microîntreprinderi și digitalizare extinsă
Schimbări fiscale de la 1 ianuarie 2026: crește impozitul pe dividende, se introduc reguli noi pentru microîntreprinderi și va fi utilizată o digitalizare extinsă.
Începând cu 1 ianuarie 2026, vor intra în vigoare mai multe modificări fiscale deja adoptate prin lege, care vor avea un impact semnificativ asupra mediului de afaceri.
Noile prevederi vor influența modul în care firmele își planifică bugetele, gestionează…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Finanțare pentru procesarea alimentelor românești: Poți să îți iei inclusiv rulotă alimentară. Condiții de eligibilitate
Ministerul Agriculturii a deschis o nouă sesiune pentru depunerea cererilor de finanțare prin intervenția DR-23 – Investiții pentru procesarea și marketingul produselor agricole, a anunțat ministrul Florin Barbu.
Potrivit acestuia, aproape 165 de milioane de euro vor fi alocate pentru extinderea și modernizarea unităților de procesare, în special în sectoare precum panificația, morăritul, patiseria, cofetăria, producția…
Citește mai mult pe Alba24.ro



