Cluj
VIDEO. FOTO. Clujul celebrează Ziua Pompierilor. Ceremonii oficiale și activități pentru comunitate
Ziua Pompierilor din România, marcată anual pe 13 septembrie, a fost celebrată, vineri, la Cluj printr-o serie de evenimente dedicate eroilor în uniformă.
Sărbătoarea are rolul de a aduce un omagiu eroilor care, de peste un secol și jumătate, înfruntă pericole pentru a salva vieți și bunuri, dar și de a-i apropia pe pompieri de comunitatea pe care o protejează. De la poveștile de vitejie ale pompierilor care a ținut piept trupelor otomane pe Dealul Spirii în 1848, până la intervențiile din zilele noastre, Ziua Pompierilor este o ocazie de recunoștință și respect față de o profesie ce îmbină curajul, spiritul de sacrificiu și solidaritatea.

Ceremonie solemnă la sediul ISU Cluj
Cu o zi înainte de sărbătoare, la sediul Inspectoratului pentru Situații de Urgență „Avram Iancu” Cluj a avut loc o ceremonie oficială, la care au participat numeroase personalități locale și județene. Printre invitați s-au numărat primarul municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, viceprimarul Clujului, Dan Tarcea, ÎPS Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, prefectul județului Cluj, Maria Forna, și vicepreședintele Consiliului Județean, Vákár István.

Boc: „Această zi ne arată respectul și mulțumirea față de curajul pompierilor”
În discursul său, primarul Emil Boc a evocat istoria eroică a pompierilor români și sacrificiul lor din 13 septembrie 1848, dar și profesionalismul de care dau dovadă salvatorii clujeni zi de zi.
„Această zi ne arată respectul și mulțumirea față de curajul pompierilor. Încă de acum un secol, poporul român le exprima recunoștința pentru sacrificiile făcute. De atunci și până azi, nenumărate acte de vitejie demonstrează aceeași devotare. În numele clujenilor, vă mulțumim dumneavoastră și familiilor care vă susțin în această misiune nobilă. La mulți ani și sănătate tuturor pompierilor!”, a transmis edilul.

Maria Forna: „13 septembrie are o puternică rezonanță istorică”
Maria Forna, prefectul județului Cluj, a transmis că ziua de 13 septembrie are o puternică rezonanță istorică.
„Este o onoare pentru mine să mă aflu astăzi alături de dumneavoastră pentru a sărbători Ziua Pompierilor, o zi care amintește an de an de curajul, dedicarea și sacrificiul celor care aleg să-și pună viața în slujba semenilor și comunității. Ziua de 13 septembrie are o puternică rezonanță istorică pentru România. Este o zi prin care celebrăm și generațiile de pompieri care în vreme de pace sau de cumpănă veghează neîncetat asupra noastră, zi de zi”, a transmis Maria Forna.

Vákár István: „Reușiți să schimbați destine”
„Voi sunteți cei care răspundeți la apel și dovediți curaj prin munca pe care o faceți împreună. Arătați că orașul și acest județ sunt sigure. Siguranța nu este doar împotriva răufăcătorilor, ci este și atunci când intervin eroii. Interveniți atât la inundații, cât și la alte probleme care pot apărea.
Cei care prin munca și devotamentul de care dau dovadă reușesc să schimbe destine”, a transmis Vákár István, vicepreședinte al Consiliului Județean Cluj.
Eveniment pentru întreaga comunitate, în Parcul Central
Sâmbătă, 13 septembrie, clujenii sunt așteptați să participe la un eveniment dedicat întregii comunități, în Parcul Central „Simion Bărnuțiu”, între orele 10:00 și 18:00.
Programul include:
- Ateliere interactive pentru copii, cu lecții despre siguranță și prevenție prin joc;
- Prezentarea autospecialelor și tehnicii de intervenție, o ocazie rară de a vedea pompierii în acțiune;
- Standuri informative și jocuri educative, menite să transforme învățarea într-o experiență distractivă;
- Maratonul Resuscitării, campanie deschisă tuturor celor care vor să învețe cum să acorde primul ajutor.
Reprezentanții ISU Cluj au transmis că evenimentul se adresează tuturor, fiind o oportunitate de a învăța lucruri utile, dar și de a-i cunoaște mai bine pe pompierii care veghează zilnic la siguranța comunității.
Când s-a înființat serviciul de la Cluj?
Tradiţiile pompierilor români înscriu şi alte fapte memorabile de curaj, cum ar fi participarea la Războiul de Independenţă sau apărarea vieţii şi bunurilor, pe timpul bombardamentelor din cele două războaie mondiale, arată IGSU.
În 1884, primăria orașului Cluj hotăra înființarea primei formațiuni de pompieri angajați, plătiți practic de municipalitate. Sediul era în incinta primăriei, iar aceasta a forma de organizare în care pompierii clujeni și-au desfășurat activitatea până în 1936, potrivit Inspectoratului pentru Situații de Urgență Cluj.
La începutul secolului XX , pe baza tradițiilor moștenite de la fostul Imperiu Austro-Ungar, în Transilvania prevenirea și stingerea incendiilor din localități era asigurată de formațiuni de pompieri profesioniști (plătiți) în comunele urbane sau voluntari în comunele rurale.
„În 3 februarie 1922, primarul Clujului, Ioan Moga și Consiliul orașului, prin Hotărârea nr. 1450 aprobau în proiect <
Prin Înaltul Decret Regal nr. 815 din 3 aprilie 1936 era promulgată “Legea pentru organizarea pompierilor”, publicata în Monitorul oficial nr. 80/04.04.1936, care prevedea :
“… prevenirea și combaterea sinistrelor, precum și executarea măsurilor impuse pompierilor prin Regulamentul Apărării Publice, au fost încredințate, pe tot cuprinsul țării, Corpului de Pompieri militari”.
În 1936 se înființa astfel Grupul de pompieri Cluj, sub denumirea “Grupul de pompieri nr. 6, Cluj”, cu sediul pe strada Pitești nr. 2 (sediul actual al Batalionului de jandarmi).
Acționau în tot Ardealul
Grupului îi era stabilită o competentă asupra întregului teritoriu al Ardealului, astfel că urma sa coordoneze activitatea unui număr 22 de subunitățati, înființate în cele mai importante localități ale provinciei.
După reorganizarea administrativ-teritoriala, conform Legii administrative din 1938 Grupul Cluj devine „Grupul 9 de Pompieri – Someș”. Acesta era numele marii unități administrative create în acel an și care cuprindea 7 foste județe din Nord-Vestul României, al cărui prim comandant a fost, începând din decembrie 1938, maiorul Gheorghe Bucur.
Urmăriți Cluj24.ro și pe Google News
Ziua Pompierilor din România, marcată anual pe 13 septembrie, a fost celebrată, vineri, la Cluj printr-o serie de evenimente dedicate eroilor în uniformă.
Citește mai mult pe Cluj24
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Cluj
VIDEO. Zeci de profesori din Cluj, la mitingul de protest de la București: Asistăm la FALIMENTUL educației
Zeci de profesori din Cluj au participat miercuri, 4 februarie, la mitingul de protest organizat de mai multe federații sindicale din învățământ, care a avut loc în…
Citește mai mult pe Cluj24
Președintele Consiliului Județean Cluj, Alin Tișe, a reacționat public după declarațiile recente ale Alinei Gorghiu, lider liberal, care și-a caracterizat colegii de…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
George Simion cere alegeri parlamentare anticipate, după raportul Congresului SUA: „Cerem revenirea la democrație”
Președintele AUR, George Simion, a anunțat miercuri, din Palatul Parlamentului, că formațiunea pe care o conduce solicită organizarea de alegeri parlamentare anticipate,…
Citește mai mult pe Cluj24
Cluj
Derby de Cluj la intensitate maximă. CFR și Universitatea se înfruntă într-un meci cu miză uriașă. Biletele s-au pus în vânzare
Clujul fotbalistic fierbe din nou. Peste doar câteva zile, stadionul din Gruia va găzdui un nou episod din cel mai așteptat duel local, Derby de Cluj, confruntarea dintre
Citește mai mult pe Cluj24

