Eveniment
VIDEO Israel: Mii de israelieni au protestat împotriva premierului Netanyahu cu trei zile înaintea alegerilor
Mii de israelieni au demonstrat sâmbătă, la Ierusalim, în faţa reşedinţei prim-ministrului Benjamin Netanyahu, cerând demisia politicianului cu doar trei zile înaintea alegerilor, al patrulea scrutin în ultimii doi ani, informează Reuters.
?????? Some 20,000 people at anti-Netanyahu protest in Jerusalem pic.twitter.com/fNuiVSdpU8
— Noga Tarnopolsky (@NTarnopolsky) March 20, 2021
Protestatarii au umplut străzile închise traficului de către poliţişti, fluturând steaguri, lovind tobe şi solicitând înlocuirea politicianului în vârstă de 71 de ani.
Numărul participanţilor a fost mai mare comparativ cu alte proteste anti-Netanyahu, presa israeliană estimând că la manifestaţie au participat aproximativ 20.000 de persoane.
.jpg)
Foto: (c) ABIR SULTAN/EPA
Deşi este de aşteptat ca Likud, partidul de dreapta al premierului contestat, să iasă învingător la alegerile din 23 martie, potrivit sondajelor de opinie nu se prefigurează un câştigător clar, care să aibă majoritatea în parlament şi astfel să poată forma un guvern, situaţie similară cu ceea ce s-a întâmplat la cele trei alegeri anterioare.
Presiunile asupra premierului Netanyahu au crescut în perioada pre-electorală, acesta fiind judecat pentru corupţie şi acuzat de adversari pentru proasta gestionare a pandemiei de COVID-19.
Netanyahu speră că programul de vaccinare rapidă al guvernului său, care a permis redeschiderea unei mari părţi a economiei Israelului după trei lockdown-uri, precum şi seria de acorduri de normalizare a relaţiilor cu ţările arabe, să îi dea impulsul necesar pentru a obţine majoritatea în parlament.
Prim-ministrul israelian Benjamin Netanyahu se confruntă cu acuzaţii de luare de mită, fraudă şi abuz de încredere, acuzaţii pe care le neagă. AGERPRES/(AS – autor: Raluca Anghel, editor online: Alexandru Cojocaru)
Citiţi şi:
Germania: Protestele împotriva restricţiilor au degenerat în violenţe în oraşul Kassel
Coronavirus: Mii de persoane au protestat în Croaţia împotriva măsurilor anti-Covid
VIDEO Coronavirus/Serbia: Proteste la Belgrad împotriva măsurilor restrictive
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Compania care deține brandurile Albalact și Zuzu are un nou șef. Erekle Gamkrelidze, noul CEO al Lactalis România
Compania care deține brandurile Albalact și Zuzu are un nou șef: Grupul Lactalis anunță că, începând cu 1 februarie 2026, îl desemnează pe Erekle Gamkrelidze în funcția de Director General Lactalis România. El preia mandatul de la Onur Barim, care a fost numit la conducerea altei divizii cu potențial important în cadrul grupului Lactalis, a precizat compania, într-un comunicat ptransmis Alba24.
Erekle Gamkrelidze va…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
ANAF: acțiune de control complexă la firmele de pază. Ce urmăresc inspectorii Antifraudă și cei de la ITM
Agenția Națională de Administrare Fiscală derulează o acțiune de control, complexă, la nivel național, care vizează firmele de pază, a anunțat, vineri, președintele ANAF, Adrian Nica.
“Avem în momentul acesta o acțiune foarte complexă și foarte întinsă, pentru că e la nivel național, pe partea de industrie din zona firmelor de pază.
O să vedeți o acțiune amplă a Antifraudei, raportată la salariu, la munca la…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
PFA sau SRL în 2026? Analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic
PFA sau SRL în 2026? O analiză comparativă, cu avantaje și dezavantaje, a fost realizată pentru Alba24, de un expert în domeniul economic.
A alege între desfășurarea de activități antreprenoriale în cadrul unei Persoane Fizice Autorizate (PFA) sau în cadrul unei societăți comerciale (cum este de exemplu o societate cu răspundere limitată, SRL) impune cunoașterea avantajelor și dezavantajelor ambelor tipuri de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Artistul aiudean Stefan Balog, expus alături de Picasso și Chagall la o expoziție internațională din New Delhi
Lucrările artistului aiudean Stefan Balog au fost expuse alături de cele ale lui Picasso și Chagall, la New Delhi.
În perioada 4 februarie – 15 martie 2026 are loc la Galeria Dhoomimal din New Delhi vernisajul expoziției de gravuri Print Age, care întrunește pe simeze peste 100 de graficieni.
Printre expozanți se află și artistul aiudean Stefan Balog, care ajunge astfel într-o companie extrem de selectă, alături de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
