Connect with us

Alba

”Vinerea verde”, ziua în care suntem rugați să ne lăsăm mașina acasă. Campanie lansată de Ministerul Mediului

Published

on



Ministerul Mediului lansează o campanie civică ”Vinerea Verde” în efortul de a reduce poluarea din marile orașe și le cere șoferilor să își lase mașinile acasă o dată pe săptămână.

Ministrul Mediului, Tanczos Barna, a spus că această campanie va începe chiar de la finalul acestei săptămâni și va fi una voluntară.

Șefii de instituții din România vor avea datoria de a-și informa angajații despre această campanie, iar cei care au posibilitatea, sunt rugați să aleagă o altă metodă de deplasare, lăsând autovehiculul personal acasă.

Cei care vor alege mijloacele de transport în comun pentru a se deplasa în cadrul programului ”Vinerea Verde” vor avea transportul gratuit. De asemenea, se vor asigura locuri de parcare pentru cei care vor utiliza mașini electrice.

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Vicepremierul Oana Gheorghiu, la trei luni de mandat: A început reformele în 22 de companii de stat. Ce declarații a făcut

Published

on

Vicepremierul României a făcut sâmbătă, 31 ianuarie, o serie de declarații la treni luni de la preluarea mandatului. Aceasta a spus că a început lucrul ”de la fundație”. Mai exact că a început să sape și să construiască ceea ce guvernul trecut nu a făcut.

În linii mari, Oana Gheorghiu, spune că” zeci de ani de ineficiență, pierderi și blocaje în sectorul public au produs incertitudine pentru mediul privat și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Procurorii din Câmpeni au vrut să îi dea o pedeapsă ”nejustificat de blândă” unui afacerist cu lemne care a amenințat un polițist

Published

on

Un acord de sesizare al vinovăției s-a judecat pe rolul Judecătoriei Câmpeni recent. Mai exact, în data de 29 ianuarie 2026, judecătorii din Câmpeni au avut de analizat și de admis, sau respins un acord de vinovăție încheiat între un afacerist din Câmpeni, Dumitru I.D., și procurorul de caz de la Parchetul de pe lângă Judecătoria Câmpeni. 

Inculpatul are o firmă care se ocupă de transportul cu material lemnos, iar…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Drama din spatele unei crime, detaliată la Curtea de Apel Alba Iulia: O femeie care practica prostituția și-a ucis iubitul abuziv

Published

on

Tragedia din spatele unei crime este descrisă de magistrații instanței superioare Curtea de Apel Alba Iulia. La prima vedere o femeie și-a ucis concubinul cu un cuțit. Fapta pentru care a fost condamnată la zece ani de închisoare, la instanța de fond, la Tribunalul Hunedoara. 

La o analiză mai atentă se poate observa o serie de elemente care au dus, în timp, la o tragedie. În data de 29 ianuarie 2026, magistrații instanței…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Închisoare cu executare pentru un bărbat care a avut parte de o ”aventură cu iz penal” pe o stradă din Alba Iulia. Ce a făcut

Published

on

Un bărbat care a furat un autoturism parcat pe o stradă din Alba Iulia, iar apoi l-a condus fără a avea carnet de șofer, a fost condamnat de magistrații din oraș. 

Ba mai mult, acesta a și provocat un accident rutier în timp ce conducea autoturismul. În data de 29 ianuarie 2026 magistrații Judecătoriei Alba Iulia au dat o decizie în acest caz. 

Este vorba despre o serie de fapte penale comise de inculpat în noaptea de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading