Alba
Vremea până în 3 februarie. Când va fi cel mai frig, perioadele cu ploi sau ninsori. Prognoza meteo actualizată, pe 4 săptămâni
Vremea până în 3 februarie. După câteva zile în care temperaturile cresc până la 12-15 grade, vremea se va răci. Cel mai frig va fi în jurul datei de 21 ianuarie, când minimele vor coborî la -10 grade sau chiar mai mult.
În rest, temperaturile vor fi mai ridicate față de normalul perioadei, în majoritatea regiunilor, dar mai ales în sud și est.
După perioada cu până la 15 grade din această săptămână,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Pensii 2025-2026: ce se întâmplă cu veniturile pensionarilor din România. Comparație cu alte țări europene
Pensii 2025-2026: Măsurile de austeritate impuse de Guvernul român îngheață pensiile, care nu mai sunt indexate. Veniturile pensionarilor nu vor crește nici în 2026.
Pensiile românilor sunt înghețate anul acesta, după ce anterior indexarea de la 1 ianuarie 2025 nu s-a mai acordat.
Premierul Ilie Bolojan a declarat că intenția Guvernului este ca pensiile să rămână neschimbate anul viitor și pregătește oficial o nouă…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
VIDEO: Balul Bobocilor 2025 la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Cine sunt câștigătorii premiilor
Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și-a desemnat câștigătorii în cadrul Balului Bobocilor 2025. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Centrul Multicultural “Gheorghe Șincai” din Alba Iulia.
Au fost câștigate următoarele premii:
Premiul Icon Y2K UAB 2025: Bianca Gabriela Apostu

Premiul Pop Star Y2K UAB: Nicola-Ariana Vlăiconi
![]()
În urma sondajului de pe site-ul Alba24.ro,
Miss…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Au scăzut vânzările de apartamente, case și terenuri. Câte imobile și-au cumpărat românii. Date ANCPI din Alba și din țară
Au scăzut vânzările de apartamente, case și terenuri. Românii au cumpărat în luna noiembrie 50.059 de imobile, cu 8.443 mai puține față de luna precedentă. Datele au fost prezentate de Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară (ANCPI).
Numărul caselor, terenurilor și apartamentelor care au făcut obiectul tranzacțiilor în luna noiembrie este cu 8.356 mai mic față de perioada similară a anului 2024.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Modernizări în zona Racoviță – Arex la Alba Iulia. Primăria contractează servicii de dirigenție șantier
Modernizări în zona Racoviță – Arex la Alba Iulia. Primăria Alba Iulia contractează servicii de dirigenție șantier pentru asfaltarea străzii Humulești.
Drumul pietruit va fi modernizat prin amenajare și asfaltare. Investiția include canale tehnice îngropate, rețea canlizare și preluare a apelor pluviale și maracaje/indicatoare rutiere.
Strada are o lungime de aproape 300 de metri, cu lățime între 4,6 și 5…
Citește mai mult pe Alba24.ro



