Connect with us

Alba

VREMEA până în 8 mai. Perioadele mai reci și zilele cu ploi și furtuni. Prognoza meteo pe două săptămâni în regiuni din țară

Published

on



După două zile mai calde, vremea se răcește brusc, la valori sub 20 de grade Celsius. De 1 mai, sunt anunțate maxime de 16-18 grade Celsius. Vor fi în continuare furtuni și ploi.

Vezi și URĂRI DE PAŞTE 2022 Mesaje și FELICITĂRI de Învierea Domnului. Transmite un gând bun celor dragi de Sărbători

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a prezentat prognoza de vreme pentru următoarele două săptămâni în regiuni din țară.

Prognoza meteo 25 aprilie – 8 mai: TRANSILVANIA

În primele zile ale intervalului, media regională a maximelor va fi de 17-18 grade. Din 27 aprilie, media maximelor va scădea spre 13 grade, apoi vremea se va încălzi ușor și treptat.

În intervalul 29 aprilie – 8 mai, maximele vor fi cuprinse între 14 și 17 grade, cele mai mici valori urmând a se înregistra în zilele de 29 și 30 aprilie.

Vezi și VREMEA în ALBA, 25 aprilie – 1 Mai: temperaturile scad, vor fi ploi și furtuni. Prognoza meteo pe zile, în localități din județ

Media minimelor va scădea de la 8 grade în 25 aprilie, până la valori în jurul a 4 grade în 27 aprilie, apoi va crește ușor spre 6 grade în 28 aprilie. Ulterior datei de 28 aprilie, variațiile minimelor vor fi nesemnificative, astfel…

Vezi mai mult pe Alba24


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

VIDEO: TIR înmatriculat în Alba, implicat în accident pe DN 66. A intrat într-o casă pe marginea drumului

Published

on

Un TIR înmatriculat în Alba a fost implicat, miercuri dimineața, într-un accident rutier petrecut pe DN66 în localitatea Lainici, Defileul Jiului. Camionul a intrat într-un imobil de pe marginea drumului.

Potrivit IPJ Gorj, TIR-ul a rămas blocat pe diagonala drumului, după ce a intrat în coliziune cu zidurile unei case, de pe marginea carosabilului.

Nu sunt persoane rănite.

Potrivit unor surse locale, carosabilul ar fi…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Legea ce impune ca minimum 40% dintre sportivii dintr-o echipă să fie români, atacată la CCR. Motivul

Published

on

Lege ce impune ca minimum 40% dintre sportivii care evoluează într-o echipă în competițiile naționale oficiale să fie români a fost atacată la Curtea Constituțională a României. Președintele Nicușor Dan a transmis o sesizare de neconstituționalitate.

În opinia sa, actul normativ este discriminatoriu.

”Susțin ferm obiectivul de a încuraja și dezvolta sportul românesc, de a sprijini tinerii sportivi și de a investi…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Atenționare Cod Galben de ceață și ghețuș în Alba, până la amiază. Avertizări pentru șoferi

Published

on

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis atenționări Cod Galben de ceață și ghețuș. Acestea sunt valabile, miercuri, în Alba și alte județe din țară.

Se semnalează ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m ce favorizează, în funcție de condițiile locale, formarea ghețușului sau chiciurei.

Până  la ora 12.00 sunt vizate localitățile:

  • Aiud, Blaj, Ocna Mureș,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Vârstnic din Alba Iulia, condamnat după ce s-a urcat beat la volan și a produs un accident rutier. Ce pedeapsă a primit

Published

on

Un bărbat în vârstă de 72 de ani din Alba Iulia a fost recent condamnat de magistrații din oraș. Pedeapsa a venit după ce s-a urcat beat la volanul unui autoturism și a provocat un accident rutier. 

O decizie în primă instanță a venit în data de 11 decembrie 2025, iar fapta a fost comisă în data de 16 octombrie 2024. Mai exact în ziua respectivă, în jurul orei 18.00, polițiștii din oraș au fost alertați printr-un…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading