Eveniment
Wizz Air anunță trei rute noi spre România

Compania aeriană Wizz Air anunţă joi că deschide o nouă bază la Roma. Vor fi lansate 32 noi rute către 19 ţări. Printre acestea sunt și trei rute noi spre România.
Wizz Air anunță cea de-a 43-a bază, la Roma, unde va aloca patru aeronave Airbus A321neo..
Înființarea celei mai noi baze Wizz Air, a 43-a bază în Roma-Fiumicino, vine după deschiderea a patru alte baze (Milan Malpensa, Catania, Palermo și Bari) ale companiei aeriene în Italia în ultimul an.
Noua bază din Roma va crea peste 100 de noi locuri de muncă directe în companie și peste 1,500 de locuri de muncă în industriile asociate.
Cele 32 de noi rute sunt anunțate către Londra Luton, Liverpool, Eindhoven, Sofia, Tel Aviv, Casablanca, Marrakesh, Mykonos, Santorini, Corfu, Zakynthos, Heraklion, Larnaca, Fuerteventura, Tenerife, Sharm el Sheikh, Hurghada, Alexandria, Kharkiv, Priștina, Antalya, Bodrum, Keflavik, Târgu Mureș, Constanța, Satu Mare, Dubrovnik, Split, Faro, Nisa, Praga și Tallinn. MEDIAFAX
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Alba
FOTO: Lecție de spirit civic la Căpud, Teiuș. Elevi și învățătoare din localitate au adunat deșeuri și au amenajat spații verzi

Lecție de spirit civic la Căpud, Teiuș. Elevi și învățătoare din localitate au adunat deșeuri și au amenajat spații verzi, în cadrul programului ”Săptămâna verde”. Aceștia au dovedit astfel preocuparea pentru un mediu curat și sigur, transmite Primăria Teiuș.
”Școala teiușeană dă un semnal puternic, în cadrul Săptămânii verzi, dorinței de a avea un mediu curat și sigur. Copiii școlii din Capud,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
Ce spune poliția despre accidentul de la Gilău. Tânărul de 18 ani nu avea permis și mașina avea numere false de înmatriculare

Inspectoratul de Poliție Județean (IPJ) Cluj a comunicat că tânărul de 18 ani care s-a răsturnat cu mașina la Gilău marți dimineață nu avea permis de conducere, iar mașina avea număr fals de înmatriculare.
În…
Citește mai mult pe Cluj24
Alba
Finanțări pentru legume cultivate în sere și solarii. Ce sumă poți lua, în funcție de suprafață. Trebuie să ai minim 1.000 de mp

Finanțări pentru legume cultivate în sere și solarii: Este vorba despre un ajutor de minimis prin care fermierii pot primi până la 1.500 euro pe 1.000 de metri pătrați, în limita a 50.000 euro pe 3 ani, între 2025–2027. Sumele care se pot lua țin de suprafața cultivată, dar, atenție, este nevoie ca un procent din teren să fie cultivat cu tomate. Găsiți detalii mai jos.
Guvernul României a aprobat, prin Hotararea nr….
Citește mai mult pe Alba24.ro
Cluj
START înscrieri pentru finanțări nerambursabile pe proiecte culturale, sociale și sport din bugetul municipiului Cluj-Napoca

Primăria Cluj-Napoca a anunţat deschiderea perioadei de înscriere pentru acordarea de finanţări nerambursabile de la bugetul local pentru proiecte culturale, sociale și sportive, în anul fiscal 2025.
Asociațiile…
Citește mai mult pe Cluj24