Connect with us

Alba

Bărbat de 68 de ani din Alba, prins beat la volan. Polițiștii l-au reținut pentru 24 de ore

Published

on



Un bărbat din Alba a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea sub influența alcoolului. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 20 ianuarie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din municipiul Alba Iulia, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.

Bărbatul a fost oprit de…

Citește mai mult pe Alba24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Cea mai puternică furtună solară din ultimii 30 de ani a lovit Pământul. A generat o Auroră Boreală vizibilă și din România

Published

on

Cea mai puternică furtună solară din ultimii 30 de ani s-a abătut asupra Terrei, începând de luni. Ar putea cauza perturbaţii la nivelul reţelelor electrice şi satelitare, şi ar putea să provoace impresionante aurore boreale, au avertizat autorităţile meteorologice americane, citate de AFP, potrivit Agerpres. 

Această puternică furtună solară a început să afecteze luni Pământul, provocând o furtună geomagnetică…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Câte pagube au provocat urșii și lupii în județul Alba, în ultimii trei ani. Numărul exemplarelor a crescut

Published

on

Urșii și lupii au provocat, în ultimii trei ani peste 400 de pagube pe teritoriul județului Alba. Numărul daunelor a crescut cel mai mult în 2024, potrivit datelor înregistrate de autorități. la finalul anului 2025, erau peste 500 de urși și peste 300 de lupi în județ, iar numărul acestora era în creștere.

Gestionarea situației generate de pagube și riscuri asupra vieții oamenilor și animalelor domestice, provocate de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Spaima antreprenorilor în 2026: Activul net contabil afectează distribuirea dividendelor și restituirea creditelor către asociați

Published

on

Spaima antreprenorilor în 2026: Activul net contabil. Indicatorul reprezintă un risc atât de amenzi, cât și de controale ANAF

Legea societăților comerciale a fost modificată odată cu cel de-al doilea pachet fiscal de anul trecut, iar activul net contabil al firmelor a devenit astfel indicator de risc, scriu jurnaliștii de la Termene.ro, într-o analiză dediată acestei situații.

Acest lucru va afecta companiile și…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Bugetul de stat întârzie: România nu va avea buget propus în Parlament mai devreme de jumătatea lunii februarie

Published

on

Bugetul României nu va fi propus Parlamentului mai devreme de jumătatea lunii februarie, a declarat vicepremierul Tanczos Barna, într-o intervenție la Digi24.

Oficialul a precizat că actuala coaliție de guvernare este deja în întârziere cu elaborarea bugetului, însă nu mai există spațiu pentru amânări suplimentare, scrie Mediafax.

Tanczos Barna a explicat că, deși calendarul este strâns, bugetul de stat trebuie…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading