Alba
Cea mai puternică furtună solară din ultimii 30 de ani a lovit Pământul. A generat o Auroră Boreală vizibilă și din România
Cea mai puternică furtună solară din ultimii 30 de ani s-a abătut asupra Terrei, începând de luni. Ar putea cauza perturbaţii la nivelul reţelelor electrice şi satelitare, şi ar putea să provoace impresionante aurore boreale, au avertizat autorităţile meteorologice americane, citate de AFP, potrivit Agerpres.
Această puternică furtună solară a început să afecteze luni Pământul, provocând o furtună geomagnetică…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online
Alba
Un bărbat din Alba care a vrut să voteze de două ori la alegerile prezidențiale din 2024, iertat de magistrați
Un bărbat din Alba care a încercat să voteze de două ori la alegerile prezidențiale din 24 noiembrie 2024, a fost iertat de magistrați. Mai exact, acesta s-a ales cu dosar penal pentru tentativă la fraudă la vot. În data 20 ianuarie 2026, magistrații Judecătoriei Alba Iulia au închis dosarul.
Asta după ce procurorul de caz a cerut renunțarea la urmărirea penală. În linii mari, bărbatul după ce a votat la Cugir, a mai…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Câte pagube au provocat urșii și lupii în județul Alba, în ultimii trei ani. Numărul exemplarelor a crescut
Urșii și lupii au provocat, în ultimii trei ani peste 400 de pagube pe teritoriul județului Alba. Numărul daunelor a crescut cel mai mult în 2024, potrivit datelor înregistrate de autorități. la finalul anului 2025, erau peste 500 de urși și peste 300 de lupi în județ, iar numărul acestora era în creștere.
Gestionarea situației generate de pagube și riscuri asupra vieții oamenilor și animalelor domestice, provocate de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
Spaima antreprenorilor în 2026: Activul net contabil afectează distribuirea dividendelor și restituirea creditelor către asociați
Spaima antreprenorilor în 2026: Activul net contabil. Indicatorul reprezintă un risc atât de amenzi, cât și de controale ANAF
Legea societăților comerciale a fost modificată odată cu cel de-al doilea pachet fiscal de anul trecut, iar activul net contabil al firmelor a devenit astfel indicator de risc, scriu jurnaliștii de la Termene.ro, într-o analiză dediată acestei situații.
Acest lucru va afecta companiile și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un bărbat din Alba a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea sub influența alcoolului.
Potrivit IPJ Alba, la data de 20 ianuarie 2026, polițiștii rutieri din cadrul Poliției Municipiului Alba Iulia au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat, în vârstă de 68 de ani, din municipiul Alba Iulia, cercetat pentru conducere sub influența alcoolului.
Bărbatul a fost oprit de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
