Alba
FOTO-VIDEO: Ziua vânătorilor și pescarilor, sărbătorită la Hăpria. Voie bună, mâncare și muzică, la evenimentul AJVPS Alba

Ziua vânătorului și pescarului a fost sărbătorită, sâmbătă, la Complexul vânătoresc Lupoaia din Hăpria, comuna Ciugud. Într-o atmosferă de voie bună, pasionații de vânătoare și pescuit au participat la evenimentul organizat de AJVPS Alba.
Cei prezenți s-au bucurat de savoarea gastronomiei vânătorești și au ciocnit pahare cu vin.
În meniu au fost preparate vânătorești, dar și o delicioasă tocăniță…
Citește mai mult pe Alba24.ro
ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online

Alba
Cum reușesc fermierii din Alba să își vândă laptele, fără intermediari. Zeci de automate amplasate în județ, în ultimii ani

Cum reușesc fermierii din Alba să își vândă laptele, fără intermediari: Numărul automatelor de vânzare directă a laptelui crud a crescut în ultimii ani, au transmis luni, autoritățile sanitare. În Alba Iulia funcționează cele mai multe automate de lapte crud din județ, respectiv 22 din totalul de 90. Este un număr care a crescut de la an la an.
Automatele reprezintă o modalitate de vânzare directă de la fermier la…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Un accident rutier s-a produs luni după-amiaza pe Calea Moților din Alba Iulia. Două mașini au intrat în coliziune. La fața locului a fost prezent și echipaj de ambulanță.
Potrivit IPJ Alba, este vorba despre o tamponare. Nu a fost vreo persoană transportată la spital.
Traficul rutier a fost ușor îngreunat în zona accidentului.
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
National Geographic: Peisajele muntoase spectaculoase de pe Via Transilvanica, alternativă la Alpii Elvețieni

National Geographic le recomandă turiștilor o alternativă la Alpii Elvețieni: Via Transilvanica, un traseu care străbate zone montane și oferă peisaje spectaculoase, sate tradiționale și o atmosferă greu de găsit în alte părți ale lumii. ”Nu este doar o opțiune foarte rentabilă din punct de vedere al costurilor, dar acest lanț muntos are faună sălbatică abundentă, situri culturale, sate pitorești și trasee de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Alba
UPDATE FOTO: Incendiu la un adăpost de animale în satul Măhăceni. Intervin pompierii din Aiud, cu două autospeciale

Un incendiu la un adăpost de animale în satul Măhăceni, comuna Unirea, a fost semnalat luni după-amiaza. La fața locului s-au deplasat pompierii din Aiud.
Potrivit ISU Alba, flăcările au cuprins acoperișul anexei gospodărești.
Pompierii intervin cu două autospeciale de stingere și echipaj de prim-ajutor.
UPDATE: Incendiul se manifestă pe aproximativ 20 mp. Din interiorul anexei au fost evacuați 2 porci și mai multi…
Citește mai mult pe Alba24.ro