Connect with us

Alba

Primă de inserție sau indemnizație de șomaj pentru absolvenții din 2025, care sunt interesați de piața muncii. Cum pot beneficia

Published

on



Primă de inserție sau indemnizație de șomaj pentru absolvenții din 2025 care sunt interesați de piața muncii. Cum poți beneficia de acest drept. 

Prima de inserție este prevăzută de art.731  din Legea nr.76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare

În temeiul art.731 din lege, absolvenţii instituţiilor de învăţământ…

Citește mai mult pe Alba24.ro


ȘTIREA TA pe Ardeal24 - trimite foto/video la Ardeal24 prin Facebook messenger, Whatsapp, sau prin formularul online


Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Alba

Urs observat în localitatea Măgina, Aiud. Locuitorii din zonă au primit mesaj Ro-Alert

Published

on

Prezența unui urs a fost semnalată, luni seara, pe raza localității Măgina, lângă Aiud. Potrivit ISU Alba, a fost emis mesaj RO-ALERT locuitorilor din zonă.

Aceștia au fost atenționați să rămână în case, să nu se apropie de animal, să nu îl hrănească.

De asemenea, acestora le-a fost recomandat să-și protejeze animalele din gospodărie.

foto: arhivă






Continue Reading

Alba

Volei Alba Blaj, calificată direct în grupele Ligii Campionilor. Tragerea la sorți are loc marți, la Luxemburg

Published

on

Campioana României va evolua direct în faza grupelor Ligii Campionilor la volei feminin, anunță CEV. Forul european de volei (CEV) a anunțat, luni, echipele calificate direct în faza grupelor Ligii Campionilor, precum și cele care vor evolua în preliminarii.

Campioana României, Volei Alba Blaj, a primit un loc direct în grupe și va reprezenta România la cel mai înalt nivel european.

20 de echipe la start în competiția…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

Andreea Coste, absolventă a Colegiului militar din Alba Iulia, prima admisă la specializarea Aeronave și Motoare de Aviație

Published

on

Andreea Coste, absolventă a Colegiului Național Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia este prima pe lista de candidați admiși la specializarea Aeronave și Motoare de Aviație

Cu media 10 obținută la testul de verificare a cunoștințelor, susținut în vederea admiterii în academiile militare și media de repartiție 9,86, Andreea a fost admisă prima la specializarea Aeronave și Motoare de Aviație din cadrul Academiei…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading

Alba

FOTO: Festivalul ”Cultură pentru Cultură” 2025 în Alba. Câștigătorii etapei a patra, de la Poiana Călineasa

Published

on

Festivalul ”Cultură pentru Cultură” 2025 în Alba: Munții Apuseni și-au rostit din nou povestea, duminică, 13 iulie. Poiana Călineasa a devenit, pentru o zi, altarul viu al tradițiilor nealterate.

A fost a IV-a etapă din cadrul ediției a XVIII-a a Festivalului-concurs de tradiții și obiceiuri ”Cultură pentru Cultură”.

Într-un spațiu de poveste, comunitățile din județul Alba au readus la viață ritualuri,…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Continue Reading